Coton de Tulear

Tulearo bišonas

Tulearo bišonas, tai - žvalus mažas šuo su iškilia ir gerai matoma juoda nosimi, išraiškingomis akimis bei gana trumpomis kojomis. Šios veislės šunų uodega dažniausiai būna užsiraičiusi virš jų nugaros. Tai nedideli naminiai augintiniai dažniausiai sveriantys 4 - 6kg patinai ir 3,5 - 5kg patelės, o ūgis tesiekia 25 - 30cm patinų ir 22 - 27cm patelių. Tulearo bišonai dažniausiai gyvena iki 14 - 19 metų.

Tulearo bišonai yra labai žaismingi, meilūs bei lengvai dresuojami. Tai ypatingos veislės šunys, kurie - begalo prieraišūs ir ištikimi savo šeimininkui. Su jais lengva keliauti, nes esa ramaus ir paklusnaus būdo, o kas svarbiausia draugiški vaikams ir kitiems gyvūnams bei nesukeliantys alergijos net ypatingai alergiškiems žmonėms. Svarbu paminėti, jog Tulearo bišonai turi įprotį atsistoti ant užpakalinių kojų ir taip stovint ko nors prašyti, reikalauti iš žmonių. Šios veislės šunys tiesiog dievina plaukti, bėgioti ir žaisti! Tai augintiniai tinkami augti ir gyventi namų aplinkoje, jei tik šeimininkas yra pasiruošęs skirti jiems laiko, ypatingai vakare, kadangi tuo metu Tulearo bišonai būna aktyviausi.

Tulearo bišonų kailis reikalauja itin daug priežiūros. Jį reikia šukuoti kasdien, kitaip susivels bei maudyti bent kartą į savaitę norint, jog kailis neprarastų savo turimų yaptingo švelnumo savybių. Šios veislės šunų kailis gali būti ir nevisiškai baltas. Tulearo bišonai dažniausiai būna jau prieš tai akcentuojamos baltos spalvos, bet neretai pasitaiko ir priemaišų su juoda, šviesiai ruda ar kremine spalva. Tačiau įvairiose parodose yra labiau vertinami būtent baltos spalvos kailį turintys Tulearo bišonai. Todėl norint, jog šie gyvūnai būtų ne tik naminiai augintiniai, bet ir pelnytų įvairių titulų, patariama įsigyti balto kailio savininkus. Būtent toki yra veisiami ir “Baltos Godos” veislyne.

Veislės kilmė

Tulearo bišonų veislė yra kilusi iš Madagaskaro. Coton de Tulear pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių: Tulear - Madagaskare esantsis miestas ir Coton - iš prancūzų kalbos išvertus - medvilnė, kadangi šios veislės šunų kailis itin švelnus, baltas ir minkštas lyg medvilnė.

Šios veislės šunys yra Madagaskaro salos nacionalinis šuo. Manoma, jog iš Tenerifės atsivežtas šuo buvo suleistas su vietiniu Madagaskaro šunimi ir taip atsirado Tulearo bišonai (Coton de Tulear). Šios veislės paplitimą kitose šalyse paskatino piratai dar XVI-XVII amžiuje. Tulearo bišonus piratai pasiimdavo su savimi į keliones, jog išgaudytų laisve esančias žiurkes. Taip pat svarstoma, jog net patys gyvūnai buvo grobiami iš kitų laivų. Pastaraisiais metais vyrauja daugybė įvairių variantų, istorijų ir galimybių apie šios veislės kilmę ir atsiradimą, bet nei viena iš jų nėra tikrai išskyrus versiją apie piratus.

Žinoma, jog Tulearo bišonai buvo ne vienos kilmingos ir tuo metu valdančios šeimos Madagaskare kompanijonai. Šios veislės šunys nėra medžiokliniai, tai tiesiog vikrūs, paklusnūs žmogaus kompanijonai. Jie buvo labai vertinami Amerikoje ir Prancūzijoje, tačiau po visą Europą pradėjo plisti tik 1970 metais. Tais pačiais metais būtent Prancūzijoje pirmą kartą buvo oficialiai pripažinta Coton de Tulear veislė. Todėl šios veislės pavadinimas yra prancūziškas - Coton de Tulear (Tulearo bišonai).

Tulearo bišonai - Coton de Tulear

Veislynas "Baltos Godos"